logo2

Odd Fellow
Broderloge nr. 2 - Scandinavia I.O.O.F.

Bredgade 28 - 1260 København K

de-tre-kaedeled

forside

embedsmaend

formaal

log-in

historie

modeplan

maerkedage

billeder

fonde    

optagelse

links

posten

kontakt

 

Mødeplan forår 2016

Januar

 

Tirsdag d. 5.
Kl. 19.30

I. O. Arbejdsmøde

  • Årspasord/Gennemgang af mødeplan
  • Overflytning af broder
  • Kl. 20.00 Installation

St. Logesal/Riddersalen/Kjole

Tirsdag d. 12.
Kl. 19.30

I. O. Arbejdsmøde 

  • Besøg i broderloge nr. 77, Rolf Krake

Mørkt tøj

Tirsdag d. 19.
Kl. 19.30

I.O. Arbejdsmøde

  • Møde med broderloge nr. 49 Saxo
  • Markere Thomas Wildey
  • Ordensindlæg

St. Logesal/Riddersalen/Mørkt tøj

Tirsdag d. 26.
Kl. 19.30

I. O. Arbejdsmøde

  • Besøg af kandidater som nye brødre

St. Logesal/Riddersalen/Mørkt tøj

Februar

Tirsdag d. 2.
Kl. 19.30

Besøg hos broderloge nr. 49 Saxo

  • -

Petrus Beyer/Riddersalen/Kjole

Tirsdag d. 9.
Kl. 19.00

I. O. Arbejdsmøde 

  • Fællesmøde med tirsdagslogerne – bemærk mødetid

Petrus Beyer/Kongesalen/Mørkt tøj

Tirsdag d. 16.
Kl. 19.30

I. O. Arbejdsmøde

  • Ældre brødres aften

St. Logesal/Riddersalen/Mørkt tøj

Tirsdag d. 23.
Kl. 19.30

I. O. Arbejdsmøde

  • -

St. Logesal/Riddersalen/Mørkt tøj

Marts

Tirsdag d. 1.
Kl. 19.30

I. O. Arbejdsmøde

  • Kl. 20.00 Donation

St. Logesal/Riddersalen/Kjole

Tirsdag d. 8.
Kl. 19.30

Besøg hos broderloge nr. 49 Saxo

  • Tildeling af 40 års HT

Petrus Beyer/Riddersalen/Kjole

Tirsdag d. 15.
Kl. 19.30

I. O. Arbejdsmøde

  • Besøg af broderloge nr. 49 Saxo
  • Kl. 20.00 Indvielse

St. Logesal/Riddersalen/Kjole 

Tirsdag d. 22.

Kl. 19.30

I. O. Arbejdsmøde

  • -

St. Logesal/Riddersalen/Mørkt tøj

Tirsdag d. 29.
Kl. 19.30

I. O. Arbejdsmøde

  • Kl. 20.00 tildeling af grad
  • Besøg af broderloge nr. 49 Saxo

St. Logesal/Riddersalen/Kjole

April

Tirsdag d. 5.
Kl. 19.30

I. O. Arbejdsmøde

  • Besøg af broderloge nr. 95 Frederik d. VIII

St. Logesal/Riddersalen/Mørkt tøj 

Tirsdag d. 12.
Kl. 19.30

Besøg hos broderloge nr. 49 Saxo

  • Kl. 20.00 tildeling af grad

Thomas Wildey/Spejlsalen/Kjole 

Tirsdag d. 19.
Kl. 19.30

I. O. Arbejdsmøde

  • Kl. 20.00 Tildeling af grad

St. Logesal/Gallerisalen/Kjole

Tirsdag d. 26.
Kl. 19.30

Besøg hos broderloge nr. 49 Saxo?

Petrus Beyer/Rosensalen/Mørkt tøj?

 

I. O. Arbejdsmøde

  • Yngre brødres aften?

St. Logesal/Riddersalen/Mørkt tøj?

Maj

Tirsdag d. 3.

Kl. 19.30

I.O. Arbejdsmøde

  • Markere Ordenens stiftelsesdag
  • Ordensindlæg

St. Logesal/Riddersalen/Mørkt tøj

Tirsdag d. 10.

Kl. 19.30

I.O. Arbejdsmøde

  • Markere Logens 133 års stiftelsesdag

St. Logesal/Gallerisalen/Mørkt tøj

 

Sommer 2016

 

Lørdag d. 11.06

 

Skovtur
Nærmere information tilgår

Lørdag d. 30.07

 

Sommermøde
Nærmere information tilgår

Brødrenes Mærkedage

Januar
08. Allan Stoere
16. Preben Hjorth


Februar
18. Frank Bavnild

21. Morten Juel Pedersen 60 år
27. Erik Thorsen

Marts
02. Hans-Erik Pedersen
13. Leon Reingard 
24. Hardy Rom Poulsen
26. Ole Thomsen 70 år
30. Carl Aage Hald

April
04. Flemming Hansen
06. Peter Jacobsen
18. Kaj Tødt
21. Lasse A. Andersen 50 år
25. Søren Søndergaard

Maj
14. Tommy W. Sørensen

Juni
22. Jørgen Hvidtfeldt

Juli
17. Knud-Erik Kengen
19. Ole Jølhold Horsman
26. Uffe Pless

August
02.  Ronald Bååge 65 år

September

04.
Birger Jensen

11. Sten Ehlers
20. Johnny Olin
23. Niels Bitsch Larsen
25. Claus Klink Christensen
29.
Slobodan Trifunovich

December
03. Piotr Walichiewicz